Zachowania prozdrowotne i styl życia

Zachowanie prozdrowotne to wszelkie nawyki i czynności utrwalające i polepszające zdrowie. Nabywamy je w rodzinie lub najbliższym otoczeniu. Kategorie zachowań prozdrowotnych dzielimy na: zdrowie fizyczne, psychospołeczne, prewencję zdrowotną i unikanie czynników szkodliwych.

Do czynników prozdrowotnych zaliczamy: aktywność fizyczną, racjonalne żywienie, hartowanie, dbałość o ciało i higienę, unikanie stresu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkole, pracy i ruchu drogowym, unikanie ryzykownych zachowań seksualnych i nie używanie substancji psychoaktywnych. Do tego możemy dodać wizyty kontrolne u lekarza, specjalistów oraz samokontrolę.

Zachowania prozdrowotne uzupełnia termin: „styl życia”, który zależny jest od postawy przyjętej wobec zdrowia i na nie wpływa. Zachowania nastawione na podtrzymanie zdrowia, np. jazda na rowerze, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, wyrabiają w nas silne nawyki prozdrowotne. Natomiast unikanie aktywności fizycznej, spędzanie długich godzin przed telewizorem, czy spożywanie dużej ilości niezdrowego jedzenia warunkuje w nas zachowania antyzdrowotne.

Zachowania prozdrowotne, jak i styl życia rozwijają się w procesie wychowania i socjalizacji oraz pod wpływem środków masowego przekazu. Pod wpływem życiowego zwrotu możemy jednak kreować nasze zachowania we właściwym, obranym przez nas kierunku. Żaden życiowy zwrot nie jest na początku łatwy. Ale człowiek uczy się przez całe życie. Możemy zwrócić się o pomoc do bliskich, czy też szukać jej u specjalistów. Wprowadzenie nowego planu, który jest korzystny dla naszego zdrowia, jest możliwe.