Brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie upośledzają układ kostny i mięśniowy i podnoszą podatność na złamania i urazy. Do najważniejszych substancji odżywczych sprzyjających układowi kostno-mięśniowemu zaliczamy: białko, wapń, fosfor, magnez i wit. D3. Wyszczególnione składniki budulcowe są szczególnie ważne w okresie wzrostu i kształtowania się szkieletu, zaś ich brak może prowadzić do krzywicy. U osób starszych natomiast ich niedobór może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i do osteoporozy.
Brak codziennej gimnastyki, nadwaga, wady postawy, nieprawidłowa pozycja przy siedzeniu często prowadzą do dyskopatii. Polega ona na wysunięciu dysków, czemu towarzyszy silny ból i drętwienie kończyn.
Podczas uprawiania sportów (szczególnie przez amatorów), często dochodzi do kontuzji układu ruchu. Mamy tu na myśli przede wszystkim stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, a także złamania otwarte i zamknięte. Konieczne są zatem działania profilaktyczne. Takim działaniem może być np. rozgrzewka przed właściwym treningiem. Podnosi ona temperaturę ciała i mięśni, co sprawia, że są one bardziej elastyczne i mniej podatne na urazy. Takim działaniem może być też noszenie kasku przez rowerzystę, czy też ochraniaczy na kolana i łokcie przez skaterów.