Do pracy i nauki najlepszy jest tzw. taboret siodłowy, szczególnie polecany osobom skarżącym się na bóle pleców. Taboret na kółkach posiada dzielone siedzisko siodłowe, które rozkłada ciężar równomiernie na obydwie połowy. Ponadto, kształt taboretu przyczynia się do utrzymywania wyprostowanej, poprawnej pozycji podczas siedzenia, która odciąża zarówno miednicę, jak i kręgosłup.
Jeśli z jakiś powodów nie posiadamy taboretu siodłowego, pamiętajmy o siadaniu na twardym krześle (nie fotelu), które ma siedzisko na wysokości odpowiadającej długości podudzia, gdy stopa opiera się podłoże. Oparcie powinno podpierać odcinek lędźwiowy, który podczas siedzenia przyjmuje największe obciążenie. Stopy powinny luźno dotykać podłoża. Przy stole dobrze dobranym wysokością do krzesła kręgosłup powinien być wyprostowany, a barki ustawione poziomo. Nawet mając prawidłowo zorganizowane miejsce do pracy, nie należy długo siedzieć w jednej pozycji. Kto większość swego czasu spędza na krześle, powinien zadbać o rozluźnienie długotrwale napiętych mięśni i zaktywizowanie tych, które nie pracowały. Szybki marsz na świeżym powietrzu, pozwala nie tylko dotlenić mózg, rozładować napięcie dnia, ale także służy naszym mięśniom, sercu i kręgosłupowi.
Dobrym pomysłem jest także wyposażenie się w poduszkę ortopedyczną do siedzenia lub poduszkę sensomotoryczną, która pozwala zachować zdrową, naturalna postawę ciała, a także wzmacnia mięśnie przy kręgosłupie. Poduszka wymusza ciągłą pracę mięśni podczas siedzenia, pobudza zakończenia nerwowe oraz krążenie. Niekwestionowana zaletą jest także to, że ma wpływ na poprawę pamięci i koncentrację, równowagę i wzmocnienie mięśni.